Változott az ÁFA alanyi mentesség értékhatára!

Az alanyi mentesség 2025.01.01-től visszamenőlegesen 18 millió forint!

Már korábban is tapasztalható volt, hogy visszamenőleges hatállyal módosít a kormány valamilyen jogszabályt, de a mostani 5/2025. (I. 25.) Korm. rendelete az alanyi adómentesség választhatóságára jogosító értékhatár emeléséről, mely szerint a 2025.01.25-én életbe lépő kormányrendelet az ÁFA alanyi mentes értékhatárát 12 millió forintról 18 millió forintra emeli 2025.01.01-től rengeteg kérdést hagy maga után.

Kiket érint?

Leginkább azokat a szervezeteket érinti, ahol dönteni kellett arról, hogy a 12 millió forintos értékhatár átlépése, vagy 2025-ben a várható átlépése miatt belépnek az ÁFA körbe, és 2025.01.01-től ÁFÁ-val növelten kell számlázniuk, megemelve áraikat.

Az alanyi mentes értékhatár 18 millió forintra történő emelésével ugyanis a 2025.01.01-től az az adóalany választhatja az alanyi adómentességet, aki sem 2024-ben ténylegesen, és sem 2025-ben várhatóan nem lépi át a 18 millió forintos értékhatárt.

Mit tegyünk, ha vissza akarunk kerülni az alanyi ÁFA mentes körbe?

Bár lehetőségünk van 2025.02.28-ig nyilatkozni a NAV felé, hogy szeretnénk-e élni az alanyi mentességgel, de mi a teendő, ha már állítottunk ki számlát 2025-ben? Megváltozik az adószámunk, hiszen az adószám 10. számjegye, azaz a két kötőjel közötti szám mutatja meg, hogy milyen ÁFA körben van az adózó. Az 1-es alanyi adómentességet, míg a 2-es ÁFA körös adózást jelöl.

Még nincs hivatalos állásfoglalás, hogy mi a teendő a már kiállított számlákkal, ha élni szeretnénk a lehetőséggel és újra az alanyi adómentességet választanánk. Be kell-e fizetni az ÁFÁ-t vagy módosítani kell-e a számlákat és az ÁFÁ-t visszautalni a vevőnek. A pénztárgépes és kézi nyugták már nagyobb fejtörést okoznak. Hogyan kell majd helyesen eljárni? Mindössze 30 nap áll rendelkezésünkre dönteni, hogy szeretnénk-e élni ezzel a lehetőséggel és közben már február 20-án be is kell küldeni az első ÁFA bevallásokat az ÁFA körbe belépett adózóknak.

Nem kis fejtörést okoz ez nekünk könyvelőknek és a vállalkozásoknak egyaránt. A nonprofit szektorban aki teheti ÁFA alanyi mentességet választ, hiszen sok esetben a tevékenység jellegénél fogva is mentességgel élnek. Persze a nagyobb szervezetek esetében már az értékhatár átlépése miatt kell választani az ÁFA alanyiságot, így ők is érintettek a jelenlegi ÁFA alanyi mentes értékhatár 18 millió forintra történő emelésében.

Mindenesetre érdemes alaposan átgondolni, hogy milyen előnyökkel és miyen hátrányokkal járhat a módosítás. Mikor vonható le a költségszámla ÁFA összege a fizetendő ÁFÁ-ból? Milyen hatással lesz a pályázati elszámoláskor?

Te mit tennél, ha választhatnál? Visszalépnél, vagy maradnál ÁFA körös adózó? Mi a véleményed a kormány visszamenőleges ÁFA törvény módosításáról?

Segítségre van szükséged? Lépj velünk kapcsolata!

 OPEN KÖNYVELŐIRODA – KAPCSOLAT